«رساله بود و نُمود» منتشر شد
«رساله بود و نُمود» نوشته محمود شهابي خراساني از سوي مؤسسه پژوهشي حکمت و فلسفه ايران منتشر شد.

«بود و نمود» به قلم محمود شهابي خراساني، مشتمل بر چند مبحث از مباحث وجود و ماهيت است. اين رساله که ترجمه فارسي «الظل الممدود في‌ امهات مباحث الوجود»، رساله‌ي استادي شهابي است، به مسائلي مانند مفهوم وجود، اصالت وجود، مغايرت مفهوم وجود و ماهيت و اشتراک وجود پرداخته و استدلال‏ها و براهين موافقان و مخالفان را با دقت و عمق بسيار بررسي کرده است.

وي خود در ديباچه تأکيد مي‌کند که به چهار مسئله در اين رساله توجه داشته است که از اين قرارند: چگونگي مفهوم وجود از حيث تصور، تغاير مفهوم ماهيت و وجود و چگونگي اشتراک وجود که مسئله چهارم مشتمل بر سه بحث نفي اشتراک لفظي وجود، اثبات اشتراک معنوي وجود و کيفيت وقوع تشکيک در وجود است.

پيش از اين ويراست نخست «رساله بود و نُمود» در سال 1332 توسط انتشارات دانشگاه تهران به چاپ رسيد و ويراست دوم آن نيز هم‌اکنون پس از 58 سال با تحقيق و ويرايش محمد امين شاهجويي توسط مؤسسه پژوهشي حکمت و فلسفه ايران در 1000 نسخه منتشر شده است.

محمود شهابي وي در سال 1282 شمسي در تربت‏حيدريه چشم به جهان گشود و در حدود بيست و چهار سالگي به درجه اجتهاد و دريافت اجازه از مراجع تقليد مشهد نائل گشت. شهابي در اغلب علوم اسلامي تخصص داشت و کتاب‏هايي را به رشته تحرير درآورد که داراي نثري بسيار محکم و متقن و گاه ثقيل و پيچيده است و مبتديان و همگان را با سختي‌ها مواجه مي‌کند. برخي از اين آثار وي عبارتند از رهبر خرد، عظمت محمد (ص)، تقريرات اصول، قواعد فقه، رساله بيم و اميد، مقدمه بر روان‌شناسي ابن‌سينا، منطق، ترجمه مبدأ و معاد ابن‌سينا، فروغ ايمان، ادوار فقه و سير تحول اصول فقه.

براي تهيه اين کتاب يا ساير کتاب‌هاي منتشر شده توسط مؤسسه پژوهشي حکمت و فلسفه ايران مي‌توانيد به کتاب‌فروشي اين مؤسسه واقع در تهران، خيابان ولي‌عصر، خيابان نوفل لوشاتو، ‌بين ولي‌عصر و آراکليان مراجعه کرده يا با شماره تلفن‌هاي 66409508، 66419605 يا 66405445 تماس بگيريد.

جاويدان خرد


1390/04/12

 

events

برگزاري روز جهاني فلسفه ۱۳۹۴
حکمت و فلسفه: همايش بزرگداشت روز جهاني فلسفه ۱۳۹۴ با موضوع «حکمت و معنويت» برگزار مي‌شود.
برگزاري کلاس ماجراي فکر فلسفي در جهان اسلام
کلاس ماجراي فکر فلسفي در جهان اسلام آقاي دکتر غلامحسين ابراهيمي ديناني برگزار مي‌شود.
گزارش‌

 

 

خلاصة فعاليت‌هاي استاد دكتر غلامرضا اعواني رئيس هيئت مديرة انجمن حكمت و فلسفة ايران در سال 1392
خلاصة فعاليت‌هاي استاد دكتر غلامرضا اعواني رئيس هيئت مديرة انجمن حكمت و فلسفة ايران در سال 1392
گفت‌وگو
مسأله‌ي محيطِ زيست و اسلام
مصاحبه با پروفسور ريچارد فولتز از دپارتمان مطالعات دين دانشگاه کونکوردياي کانادا درباره پرسش‌هايي راجع به اسلام و محيطِ زيست

انجمن حکمت و فلسه ايران

تهران، خيابان نوفل لوشاتو، خيابان آراکليان، شماره 4

کد پستي 14816-11336 صندوق پستي 7166-14155  -  تلفن 66405445-021